Close Menu
    Nieuw

    Bekostiging van domeinoverstijgende samenwerking in de zorgverlening is nog vaak lastig

    31 mei 2024

    Nieuwe ISO-norm moet bijdragen aan vertrouwen in AI

    15 april 2024

    Vooruitzicht sectoren: Bouw krimpt, IT-sector groeit sterk

    11 april 2024
    LinkedIn
    • Nieuwsbrief
    • Digitaal magazine
    • Inloggen
    Kwaliteit in BedrijfKwaliteit in Bedrijf
    • Home
    • Artikelen
    • Nationale Verbeterdag
    • ISO boek
    • Magazines
    • Vacatures
    • Partners
      • Overzicht partners
      • Ook partner worden?
    • Lid worden
    Kwaliteit in BedrijfKwaliteit in Bedrijf
    Home / ‘Veiligheid in de bouw zit niet alleen in regels kennen, maar ook in houding en gedrag’
    Nieuws

    ‘Veiligheid in de bouw zit niet alleen in regels kennen, maar ook in houding en gedrag’

    29 maart 2023Geen reacties2 Mins Read
    Share
    LinkedIn Facebook Twitter WhatsApp Email

    De Nederlandse Arbeidsinspectie heeft onlangs een uitgebreide landelijke controle uitgevoerd op veiligheid van bouwwerken, met name op daken. Met het verontrustende resultaat dat op 140 van de bezochte 200 bouwplaatsen overtredingen op de veiligheidsregels zijn vastgesteld. Het initiatief van de arbeidsinspectie is zeer terecht gezien het grote aantal ongelukken in de bouw bij met name werken op daken, met als recent dieptepunt het dodelijke ongeval van een installateur van zonnepanelen in Rotterdam.

     

    Bij meerdere gesprekken die HZC de afgelopen weken met werknemers in de bouw en infra heeft gehad, kwam het thema veiligheid als grote zorg naar voren. Veelvuldig worden onveilige situaties waargenomen, waarbij het gelukkig vaak nog goed afloopt. Dat geeft tegelijkertijd aan dat het probleem potentieel nog veel groter is dan het aantal ongevallen doet vermoeden. Wat bij de gesprekken opviel was dat het probleem niet zozeer ligt in het feit dat men de regels en voorschriften niet kent, maar dat om verschillende redenen regels niet of niet voldoende worden nageleefd. Daarbij worden onder meer genoemd de tijdsdruk en het kostenaspect. De kosten van bouw en bouwmateriaal lopen sinds afgelopen jaar sterk op en aan de andere kant wordt het steeds lastiger om voldoende mensen te vinden om het werk te doen. Hierdoor worden bouwklussen krapper gepland in de tijd en een hogere productie (lees werktempo) van medewerkers ingecalculeerd.

    Medewerkers in de bouw zijn ook heel loyale medewerkers die bovendien erg trots zijn op het volgens plan klaren van de klus. Dit wakkert mogelijk de verleiding aan om voorzorgsmaatregelen in te korten of even over te slaan, waar men de inschatting maakt de zaak wel onder controle te hebben, mogelijk gesterkt door vertrouwen van jarenlange ervaring. Het bewustzijn dat hiermee ook vaker potentieel onveilige situaties worden gecreëerd staat niet voor op het netvlies.

    Het lerend vermogen van mensen in relatie tot competenties wordt bepaald door kennis, vaardigheden, attitude en gedrag. Bovengenoemde leerpunten en ervaringen uit de praktijk pleiten voor minder tijd besteden aan het overbrengen van regels en voorschriften en meer aandacht voor het vormen en stimuleren van veiligheidsgerichte attitude en gedragingen.

     

    Dit is een expertquote van Chris van Veldhuizen, directeur, Vakvereniging HZC. Aanleiding: Veel valgevaar gezien bij controle 200 bouwplaatsen

    Gerelateerde artikelen

    Veel valgevaar gezien bij controle 200 bouwplaatsen

    Trede drie Safety Culture Ladder vanaf 2025 vereiste bij ViA

    Bouwers bouwen aan een duurzame toekomst

    Add A Comment

    Comments are closed.

    Laatst toegevoegd

    Cybercrimineel slaat 14 procent MKB-ers knock-out

    COEN-enquête: ondernemersvertrouwen omlaag door verslechterde economische verwachtingen, personeelstekort blijft de grootste belemmering

    Digitalisering en circulariteit: een synergie met potentie

    Van leerling tot meester

    Vacatures

    Manager Kwaliteit, Veiligheid & Duurzaamheid

    14 mei 2025

    Quality & Health Assistant

    23 april 2025

    Arbocoördinator

    22 april 2025

    Kwaliteit in Bedrijf is hét platform voor organisatieontwikkeling in Nederland en België

    Copyright 2023 Alcedo Media / Kwaliteit in Bedrijf.

    Kennispartners
    • Kennispartner worden van Kwaliteit in Bedrijf?
    • Onze partners
    Over Kwaliteit in Bedrijf
    • Inloggen
    • Lid worden
    • Nieuwsbrief
    • Adverteren
    • Service & contact
    • Privacy policy

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.